top of page
9.jpg

TOMÁŠ ABSOLON

SMALL TALK
29/10/2022 - 26/11/2022

Tomáš Absolon (*1987) vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru kresby Jiřího Petrboka. V letech 2011 a 2012 absolvoval stáže u Jiřího Černického v ateliéru malby na pražské UMPRUM a stáž u hostujícího profesora Floriána Pumhösla na AVU. Je také jedním  laureátů Ceny kritiky za mladou malbu za rok 2016. Účastnil se řady výstav v Čechách i zahraničí. 

Výběr ze samostatných výstav: New Balance, SVIT Gallery, Praha, 2021, Rafa Mata, Fait gallery, Brno, 2020, Zu Verkauf, Jelato Love, Palma de Mallorca, 2019 nebo skupinových výsta: Ready to Kill, Berlínskej Model, Praha 2021, Linea, Svit gallery, Praha, 2020.

Tomáš Absolon ve svých obrazech zpracovává téma ambivalence mezi konkrétním a abstraktním. Ve svých starších sériích se inspiroval grafémy (např. písmeny abecedy) a jejich tvary a podobou. Jeho odkazy sahají přes writerskou estetiku, tematizaci současného grafického designu až k tradici písmomalířství a kaligrafie.

Ve své nejnovější sérii obrazů, které představuje na výstavě Small Talk v galerii Okraje, se inspiruje hledáním tváří v detailech nebo na obloze, využívá rejstřík forem jemu vlastní a opakuje je v nových konstelacích. Od abstraktního zobrazení se v poslední sérii obrazů přiklání k narativnějšímu způsobu malby a přemýšlí o instalaci jako o celku. 

bottom of page